X
XAlan Adı Gizliliği ve Bilinmesi GerekenlerBilgilerimizi gizlememiz bizlere tanınan İnsan Hakları ile belirlenmiş yasalardan oluşur. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 8. ve 12. maddelerinde açıkça belirtilmiştir;

Herkes, özel ve aile yaşamına, konutuna ve haberleşmesine saygı gösterilmesi hakkına sahiptir.

Kimsenin özel yaşamına, ailesine konutuna ya da haberleşmesine keyfi olarak karışılamaz, şeref ve adına saldırılamaz.”

Bireyler bu haklar ile birlikte doğal olarak kendi kişisel bilgilerini gizli tutma hakkına sahiptir. Kullanmakta olduğunuz ya da kullanacağınız internet sitenizin ismini tescil etmek istediğinizde kişisel bilgilerinize ihtiyaç duyulur. Ancak bu durumda talep etmeniz durumunda vermiş olduğunuz bilgileri koruma altına alabilirsiniz. Alan adı tescil hizmeti sağlayan firmaların ek olarak sunmakta oldukları "Whois Gizlilik Hizmeti" ile tüm kişisel bilgilerinizi güvence altına alabilirsiniz.

Alan Adı Gizliliği Nedir ?

Satın almış olduğunuz alan adınız için vermiş olduğunuz bir kaç temel bilgi vardır. İsminiz, Adresiniz, Telefon numaranız gibi bilgiler global olarak bütün firmalar tarafından istenmektedir. Ayrıca alan adınıza 3 adet yönetici ataması yapmanız gerekiyor. Teknik, idari ve ödeme yöneticileri atana bilmekte. Vermiş olduğunuz bütün bilgiler alan adınızın Whois bilgileri kısmına kayıt edilmekte.

Whois Nedir?

Whois, alan adını satın alan kişi veya kurumların detaylı bilgilerinin tutulduğu sistemin ismidir. Sistem sayesinde isteyen her kullanıcı alan adını sorgulatarak, alan adının yönetici bilgilerine kolaylıkla ulaşabilmekte. Aslında bu durum "Bu alan adı kime ait ?" sorusuna net olarak cevap vermekte.

Whois ne tür bilgileri tutmakta ?

* Alan adını satın alan kurum veya kişini adı
* Alan adını satın alan kurum veya kişinin adresi
Alan adını satın alan kurum veya kişinin telefon numarası
Alan adını satın alan kurum veya kişinin eposta adresi
Alan adını satın alan kurum veya kişinin hosting bilgilerini
Alan adını satın alan kurum veya kişinin kayıt ve bitiş tarihi

Yukarıda vermekte olduğunu bilgiler internette mevcut olarak yayın yapmak isteyen alan adı sahiplerinden mecburi olarak alınmakta. Bunun sebebi günümüzde ne yazık ki yapılan ve yayınlanan her internet sitesi göründüğü kadar masum değil. Bu durum yasal olarak takip edebilmek ve gerektiğinde yetkili makamların işlem yapabilmesi için gerekmektedir. Günümüzde kurumsal olarak yapılaşmış büyük firmalar "Alan Adı Bilgilerini Gizleme" ihtiyacı duymamakta. Gizlilik daha çok kişisel internet sitelerinde gözlemlenmektedir.

Alan Adı Bilgilerimi Nasıl Gizleyebilirim ?

EniyiSunucum.com üzerinden satın almış olduğunuz alan adınızın ayarlar kısmına girerek Domain Whois Gizliliği eklentisini satın alarak bu işlemi yapabilirsiniz.

Can't find the information you are looking for?

Create a Support Ticket
Did you find it useful?
(59 times viewed / 0 people found it helpful)